פינוי פסולת בניין- כל מה שחשוב לדעת

אנשים רבים לא לוקחים זאת בחשבון לפני שהם משפצים או בונים, אך פינוי פסולת בניין- פסולת הנוצרת בתהליכי בנייה ושיפוץ, הינו חובה לאחר כל בנייה או שיפוץ של מבנה. אי פינוי פסולת בניין או פינוי פסולת אל אתרים אסורים מהווה עבירה על החוק. איך יודעים מה הוא אתר חוקי, מי אמור לפנות את הפסולת ומה הנזק שיכול להיגרם מפינוי פסולת אל אתר לא מורשה? כל המידע שאתם צריכים לדעת על פינוי פסולת בניין כבר כאן.

מהי פסולת בניין ומי אחראי לפנות אותה?

פסולת בניין היא פסולת הנוצרת בתהליכי סלילה, בנייה ושיפוצים. בארץ מדובר בדרך כלל על בטון, עפר, זכוכיות, פלסטיק וכד'. האחראי על פינוי הפסולת יכול להיות קבלן הבנייה אך אם לא סוכם זאת מראש בחוזה, יש לשכור את שירותיו של קבלן פינוי פסולת. קבלן פינוי פסולת יספק לכם את כל האמצעים הדרושים לפינוי הפסולת בצורה חוקית, בטוחה ויעילה ביותר, החל ממכולות לפינוי פסולת ועד למשאיות לשינוע הפסולת אל אתרי הפסולת החוקיים.

אתרי פסולת חוקיים או מורשים, הם אתרים שמשרד להגנת הסביבה קבע שרק בהם יתבצעו תהליכים של הטמנת פסולת או מיחזור פסולת ולכן רק לשם מותר לפנות אותה. כל אתר אחר שתמצא בו פסולת יביא לענישה, לא רק למפנה הפסולת אלא גם למי ששכר את שירותיו. מדובר בקנסות כבדים ולעיתים גם במאסר, תלוי בחומרה.

מהו טופס 4?

בתהליך פינוי הפסולת עליכם לקבל טופס הנקרא טופס 4, אשר מאשר שיצרתם קשר עם אתר לפינוי פסולת. טופס זה מראה לראשויות שאתם מתכוונים לפנות את הפסולת ובסוף תהליך הפינוי תהיו רשאים להיות מחוברים לתשתיות העירייה כמו חשמל, מים וביוב. כדאי לדאוג לטופס זה כבר בהתחלה כדי לא להגיע למצב שסיימתם את הפינוי ואתם לא מחוברים לתשתיות, מה שיעכב את הכניסה שלכם לבית או המשרד.

מה הנזק שיכול להיגרם מפינוי פסולת לאתר לא מורשה?

לא סתם העונש על פינוי פסולת לאתר לא מורשה הוא כבד. הנזק שיכול להיגרם הוא גדול מאוד- מפגיעה בבעלי החיים והצמחייה ועד פגיעה ישירה בבני אדם. פסולת המושלכת בשדות נטושים או קצוות ערים, פוגעת בסביבות המחייה של בעלי חיים רבים, מזהמת את הצמחייה והיא עלולה להתלקח, להרוג את בעלי החיים והצמחים ולהפיץ חומרים רעילים ומסרטנים לאוויר שאנו נושמים. גם מי התהום עלולים להזדהם. כל הנזק הזה יכול להימנע בפעולה אחת פשוטה- פינוי פסולת אל אתרי המחזור וההטמנה.