למה כדאי לבנות את הבית שלכם מעץ?

11212

עץ הוא אחד מחומרי הגלם הפופולריים ביותר. אנחנו רגילים לראות שולחנות מעץ, ארונות, שידות ועוד רהיטים, דק שמורכב מלוחות אורן, איפאה ועצים אחרים הוא עוד אופציה נפוצה מאוד, כשבונים פרגולות חושבים מיד על חומר הגלם שמשדר חמימות וחוסן, וגם בכלי נגינה, צעצועים וחפצי נוי תמצאו את העץ. במקומות קרים משתמשים בעצים להסקה וכמובן שיש להם נוכחות משמעותית בחיים שלנו מחוץ לבתים בזכות הצל שהם מספקים לנו והתרומה שלהם לאסתטיקה של המרחב – אז למה בעצם לא להשתמש בעץ גם לבניית הבית?

בארה"ב ובאירופה האופציה של בניית בתים מעץ מקובלת מאוד מזה מאות שנים. גם בארץ היא מתחילה להפוך למקובלת, כשבאופן טבעי היא מבוססת על שיטות מתקדמות וירוקות. בפרט ניתן לראות בתי עץ מדהימים במרחב הכפרי – גם כיחידות מגורים וגם כצימרים – אבל בית מודרני עשוי עץ הוא מקום מצוין לחיות בו בכל מקום.

 

היתרונות של העץ

היתרון הראשון של בתים מעץ וזה שמיד מתבלט לעין הוא האסתטיות יוצאת הדופן שלהם. לעצים יש יכולת טבעית להשתלב היטב בכל סביבה ולהפוך אותה למלבלבת יותר ומרשימה יותר, וגם כשהם מהווים חומר גלם לבניית בית האיכות הזו שלהם באה לידי ביטוי מלא.

יתרון שני הוא האנרגיות הנכונות של העץ. שולחנות שיוצרו מחומר גלם זה, ארונות, פרגולות, צעצועים ושאר מוצרים – כולם תמיד משרים סביבם אנרגיות אהובות של רוגע, שלווה, חמימות, הרמוניה, שילוב מדויק של חוסן ורוך ובאופן כללי מספקים לנו נחת מרובה.

היתרון השלישי הוא פרקטי במהותו – עץ נחשב למבודד מעולה, וכמו כן מוכנסים חומרי בידוד ייחודיים אל הקירות. בהתאם בתוך בית מעץ קר פחות בחורף, חם פחות בקיץ, השימוש במזגנים ושאר פתרונות חימום וקירור פוחת ואיתו צריכת החשמל, ובנוסף הבית פחות רועש.

יתרון רביעי נוגע לבנייה עצמה, ולמעשה מדובר במספר יתרונות כך שכדאי להקדיש לכך פסקה נפרדת.

 

המאפיינים הייחודיים של בנייה בעץ

כשמשווים בנייה של בית "רגיל" להקמת בתים מעץ, מתגלה יתרון משמעותי מאוד של האופציה החדשנית (שכאמור באירופה ובארה"ב יש לה כבר מסורת ארוכת שנים): פרק הזמן עד להשלמת הבנייה קצר בהרבה כשמחליפים את החומרים הסטנדרטיים בעץ.

לקיצור פרק הזמן יש כמובן גם השלכות כלכליות משמעותיות, ועוד כדאי לדעת שבנייה בעץ מתאפיינת גם בגמישות רבה יותר. בזכות הגמישות ניתן לשנות יחסית בקלות תוכניות, גם תוך כדי עבודה, וגם אחרי שהבית מושלם אם הצרכים שלכם משתנים (וברוב המקרים הם משתנים עם השנים), תוכלו לעדכן את הבית ולהתאים אותו למציאות החדשה במינימום זמן, מאמץ וכסף.

 

בטיחות ועמידות

כשאנחנו מדמיינים בית מעץ (וגם פרגולות עץ, דקים מחומר גלם זה וכו') התמונה מרהיבת עין, אבל במקביל מתגנב תמיד גם חשש לגבי העמידות שלהם.

בפרט אנחנו חוששים משריפות, שכן מאז שאנחנו ילדים וחוגגים את ל"ג בעומר (או סתם קומזיצים) עץ מזוהה אצלנו עם בעירה. המציאות היא שבתי העץ בטוחים לא פחות מאלה הרגילים ואולי אף יותר. ראשית, העצים שמשמשים לבניית בתים עומדים בתקנים עדכניים ומחמירים מבחינת עמידות לדליקות, ולשם כך עוברים טיפול מיוחד. שנית, במהלך הבנייה נעשה שימוש בשיטות מתקדמות וחכמות שמקנות לבית רמת בטיחות גבוהה מאוד, כך שגם אם חלילה תפרוץ שריפה קצב ההתפשטות שלה יהיה איטי במיוחד, יותר מאשר בבתים "רגילים".

המבנה הייחודי והגמיש של בתי העץ הופך אותם גם לעמידים מאוד בפני רעידות אדמה, ובאופן כללי קצב ההתבלות שלהם נמוך יותר מזה של הבתים הקונבנציונליים.

 

ומה לגבי הפן האקולוגי?

לא רק אתם מרוויחים כשאתם בונים בית מעץ, אלא גם העולם. במאה ה-21 כבר ברור לכולנו עד כמה חשוב להתנהל נכון בהיבט האקולוגי, ולשלב את השיקול החשוב הזה בכל החלטה ובכל בחירה שאנחנו עושים.

המשוואה פשוטה: אם לא נצמצם את הפגיעה שלנו בסביבה, היא לא תתאים יותר לחיים נוחים ונעימים, ואם פעם חשבנו שמדובר בתרחיש שיתממש רק באיזשהו עתיד רחוק, יותר ויותר מחקרים מצביעים שגם אנחנו, כלומר בדור הנוכחי, נסבול מכך.

בנייה בעץ מוגדרת כבנייה ירוקה (וגם אלמנטים דומים כמו פרגולות עץ נחשבים מוצלחים בהיבט האקולוגי). בנוסף, כשחיים בבית כזה השימוש בחשמל כאמור פוחת וגם לכך יש כמובן השפעה חיובית מבחינת צמצום הזיהום והפגיעה בסביבה – עוד סיבה טובה לבנות בתים מעץ.

עוד בתי עץ תוכלו לראות כאן: 

http://www.alonim-ltd.co.il/woodhome/