דיור מוגן בתל אביב – להתאים את המבנה לדיירים

Architect Studying Plans Outside New Home

כשאנחנו בונים מבנה מסוים, בין אם מדובר במבנה פרטי או במבנה אחר, מן הסתם אנחנו צריכים לדעת כיצד להתאים אותו לדיירים שאמורים להשתמש בו. זה נכון בהיבטים שונים, בין אם מדובר בהיבטים של נוחות, היבטים מעשיים-פרקטיים, ומן הסתם אם מדובר בהיבטים פיזיולוגיים שונים.

רק אם אנחנו נדע להתאים את המבנה לסוג ואופי האנשים, הרי שהוא יוכל לשרת אותם כמו שצריך והם יוכלו להפיק ממנו את התועלת הנדרשת עבורם. אין היגיון להקים מבנה או לשפץ מבנה ישנה, מבלי לחשוב על הצרכים של מי שאמור להשתמש במבנה. שכן בצורה כזו, במקרה הטוב, הוא יוכל להשתמש במבנה בצורה מסורבלת ולא נוחה. במקרה הרע, הוא בכלל לא יוכל להיכנס אליו והמבנה יצטרך לעבור שינוי צורה או שינוי ייעוד.

כך למשל, אם אנחנו בונים מבנה של דיור מוגן בתל אביב או בכל מקום אחר, אנחנו צריכים לקחת בחשבון את גיל הדיירים, את הצרכים שלהם, אנחנו צריכים להכיר בכך שחלקם מתמודדים עם מוגבלויות פיזיות שונות, מרביתם בוודאי אינם יכולים לעשות פעולות מסוימות כפי שהיו יכולים לעשות כשהיו צעירים (למשל, לעלות מספר קומות ברגל, לפתוח דלתות כבדות, ללכת במסדרון מבלי להיאחז במעקה ועוד). אנחנו גם צריכים לקחת בחשבון שהמצב לא ישתנה לטובה. לא מדובר בעניין זמני אלא במשהו קבוע, אשר סביר להניח שרק יילך ויסתבך.

לפני שנסביר כיצד מתייחסים לבנייה או שיפוץ של מבנה דיור מוגן בתל אביב או בכל מקום אחר, חשוב להבהיר, שמדובר בתוכנית מערכתית רחבה. כלומר, לא מדובר פה בעניין נקודתי שקשור לדבר מסוים בתהליך או קשור אך ורק לתהליך הבנייה והשיפוץ. מדובר בתוכנית שלמה שצריכה לקחת בחשבון את הצרכים של הדיירים, את הדרישות שלהם, תוכנית שצריכה להתייחס לכל פרט ופרט בשביל לספק להם מבנה בטוח, נוח, ויעיל.

כיצד עושים את זה בצורה נכונה

על מנת לבנות מבנה חדש או לשפץ מבנה לצורך דיור מוגן, אנחנו צריכים לדעת מי האוכלוסייה שאמורה לאכלס אותו, בין אם זה מבחינת גיל, בין אם זה מבחינת מצב בריאותי, אנחנו צריכים לדעת כמה דיירים אמורים להתגורר במבנה וכיצד. מן הסתם, אנחנו אמורים גם להתייחס לצוות, הן מבחינת כמות והן מבחינת צרכים והיבטים אחרים.

על פי גודל השטח שעומד לרשותנו, אנחנו נדע איך לתכנן את המבנה באופן כזה שיהיה נגיש ונוח לשימוש. אנחנו צריכים לקחת בחשבון את הקשיים השונים שהדיירים עלולים להיתקל בהם, ולייצר פתרונות נוחים ופשוטים עבורם.

בתוך כל זה, יש להתייחס כמובן לשאלת העיצוב של המקום, כיצד הוא משתלב במרחב וכיצד אנחנו יוצרים מבנה מתכונן ומעוצב בצורה אחידה. רצוי מאוד שהמבנה יהיה גם חסכוני, וכן שיהיה ניתן לבצע בו בעתיד שינויים בצורה יחסית פשוטה ונוחה.